Jakie nosidełko dla niemowlaka jest najlepsze?
Które nosidło ergonomiczne jest najlepsze?
To pytania, które spędzają sen z powiek większości rodziców. Ilość nosideł dostępnych na rynku powala, jednak nie bez powodu mówi się że nie da się zrobić czegoś tanio, a jednocześnie dobrze. Dodatkowo, czy wszystkie nosidła są tak samo dobre?
Nosidło ergonomiczne - czyli jakie?
Nosidłem ergonomicznym, jest każde nosidło, które możemy dopasować DO DZIECKA, a nie odwrotnie. Nie jest dobrym nosidłem to, które w jakikolwiek sposób wymusza pozycję dziecka, narzuca mu ułożenie, które nie jest naturalne. Nosidło ergonomiczne musi być dopasowane do ciała dziecka. Ale co ważne, również do ciała rodzica - ale o tym za chwilę.
* nosidełko ergonomiczne EverySlings MiMi 2.0.
Cechy nosidła ergonomicznego:
-
* miękki panel nosidełka
* szeroki panel - zapewniający pełne podparcie
* NIE posiadają opcji noszenia przodem do świata
* wysoki panel - zawsze otulający barki dziecka
* MIĘKKI PANEL NOSIDEŁKA
Panel powinien w pełni dopasować się do Twojego dziecka. Powinien otulić je niczym kokon po bokach, dać dobre, stabilne podparcie miednicy, z jednoczesnym utrzymaniem nóg maluszka - równolegle do podłoża i prostopadle do jego tułowia.
* nosidełko hybrydowe KAVKA handy
* SZEROKI PANEL NOSIDEŁKA
Jeśli nogi dziecka w jakimkolwiek stopniu opadają ku dołowi - oznacza to że nie jest to dobre nosidło ergonomiczne lub po prostu nie jest ergonomiczne.
Nosidełka regulowane - posiadają płynną regulację szerokości nosidła w określonym przez producenta zakresie - najczęściej od rozmiaru ubranek 68 do 104. W takich modelach zapewnienie szerokości od kolanka do kolanka jest bardzo proste.
Przy wyborze nosidła nieregulowanego warto bardzo dobrze się przyjrzeć szerokości panelu. Jeśli krawędź nosidła praktycznie wchodzi w fałdkę pod kolanem dziecka ALE nie wypycha jej do tyłu - będzie to dobry wybór, który posłuży na kolejne 2 rozmiary ubranek, czasami więcej. Jeśli krawędź panelu, jest w połowie uda maluszka lub niewiele dalej (w kierunku kolana) - nie będzie to dobry wybór ponieważ może się okazać ze za dwa tygodnie będziecie szukać kolejnego nosidła.
Nie jest do końca prawdą, że panel musi sięgać od kolanka do kolanka, a każde nosidło, które tego nie zapewnia jest bezużyteczne.
Owszem, najlepiej jeśli panel sięga od kolanka do kolanka. Jest to najbardziej komfortowe dla dziecka i da najlepszy podpór. Natomiast, jeśli dostałaś/łeś nosidełko w prezencie, znalazłaś/łeś w lumpie (bywają tam perełki!) i widać, że jest płytkie bo od krawędzi nosidła do kolanka jest odstęp dużo większy niż 2-3 cm ALE maluch jest już większy, najlepiej siedzący samodzielnie, a noga jest w ładnym ustawieniu - to na spokojnie możesz jeszcze chwilę w nim ponosić.
Czy to będzie miesiąc czy 6 miesięcy - tego nie wiem bo dzieci rosną w różnym tempie. Ale na pewno masz jeszcze chwilę na poszukiwania większego nosidła.
* NIE POSIADA OPCJI NOSZENIA PRZODEM DO ŚWIATA
Zdarzają się nosidła, które posiadają kilka "ustawień" panelu, a jednym z rozwiązań jest opcja noszenia dziecka przodem do świata.
NIE, NIE BĘDĄ TO DOBRE NOSIDŁA.
Nawet jeśli będziecie nosić tylko przodem do siebie lub na plecach - po co dopłacać krocie za opcję która nie daje nam żadnej korzyści (mówiąc delikatnie). Ponad to - za tego typu wynalazki oferuję rabat na zakup "prawdziwych" i dobrych nosideł więc - same korzyści :)
Więcej na temat noszenia przodem przeczytasz TUTAJ
wisiadło - czyli to,co nie nadaje się do noszenia dzieci ;)
Szczegółowo rozpisane różnice pomiędzy nosidłem ergonomicznym a wisiadłem znajdziesz TUTAJ
* WYSOKI PANEL
Panel nosidełka powinien zawsze otulać barki Twojego dziecka. NIE powinien nachodzić na główkę NIEZALEŻNIE od wieku - nie ma znaczenia czy mówimy o dziecku 2 miesięcznym czy 8 miesięcznym.
W przypadku nosideł regulowanych - ustalenie odpowiedniej wysokości panelu jest zwykle bardzo intuicyjne i proste. Takie nosidła najczęściej posiadają boczne taśmy na panelu umożliwiające jego skrócenie lub wydłużenie.
W przypadku nosidełek bez regulacji - przymierzając je, zwróć uwagę, czy panel otula barki Twojego dziecka. Jeśli sięga np. do łopatek - jest zdecydowanie ZA MAŁE. Jeśli przekracza potylicę dziecka przez co nie może ono swobodnie odwrócić głowy - jest ZA DUŻE.
*prawidłowo ustawiona wysokość panelu w regulowanym nosidle ergonomicznym
CZYLI ... JAKIE NOSIDŁO BĘDZIE NAJLEPSZE DLA NOWORODKA, A JAKIE DLA STARSZAKA?
To jest pytanie na które chciałabym Wam odpowiedzieć w jeden sposób.
Przymierz i sprawdź!
Uwierzcie mi, że chciałabym wrzucić tu jakieś nagranie z reakcjami rodziców na przymiarki i po przymiarkach. Te wszystkie momenty, kiedy na wejściu ktoś jest nastawiony na konkretną markę bądź typ nosidła, a wychodzi z zupełnie innym, a co więcej nie dzieje się to za moją namową! A jedynie na bazie własnych wniosków i wygody :)
To jest najlepszy dowód na to, że NOSIDŁO MUSI BYĆ DOBRANE DO KONKRETNEGO DZIECKA I KONKRETNEGO DZIECKA!
Jest to najważniejszy aspekt przy wyborze nosidełka.
Znacie prawo serii? Jakoś tak bywa, że w pracy doradcy ono też działa. Często mam tak, że w danym tygodniu mam np. kilkoro dzieci na dobór nosidełka w jednym rozmiarze ubranek. Jednego dnia, miałam troje dzieci w rozmiarze 74. Każde z nich wyszło w innym modelu nosidła!
Nie dlatego, że rodzice mieli odmienny gust do kolorów itp - po prostu każde dziecko ułożyło się dobrze w innym modelu.
Pierwsza kwestia, że dzieci pomimo jednego rozmiaru ubranek różniły się między sobą, a druga - rodzice również się różnili. Te wszystkie cechy sprawiły, że żaden schemat nie miał tu prawa bytu.
Często zamawiacie nosidło na ślepo "bo miało dobre opinie", "bo wzór był taki ładny", "sąsiadka miała mówiła że było idealne" - cudownie, tylko może się okazać, że jeśli mielibyście 3 kolejne modele do przymiarki - były by znacznie lepsze, byłoby Wam jeszcze wygodniej itp itd.
RANKING NOSIDEŁ
Nie powiem Wam tutaj - jakie nosidełko będzie najlepsze dla Waszego dziecka. Natomiast, wymienię kilka modeli i firm, na których na pewno się nie zawiedziecie.
(*kolejność przypadkowa)
1. KAVKA multi-age (klamrowe, regulowane) - od rozmiaru 68 do 104
2. EverySlings MiMi 2.0. (klamrowe, regulowane) - od rozmiaru 62 do 98/104
3. LennyLamb LennyUpGrade (klamrowe, regulowane) - od rozmiaru 74 do 104
4. LennyLamb LennyGo (klamrowe, nieregulowane) - od rozmiaru 74 do 86
5. LittleFrog Prime (klamrowe, regulowane) - od rozmiaru 62 do 92/98
5. Qusy (klamrowe, regulowane) - od rozmiaru 62 do 92(98)
6. LennyHybrid (hybrydowe, regulowane) - od rozmiaru 56/62 do 86/92
7. Kavka Handy - (hybrydowe, regulowane) - od rozmiaru 62/68 do 98
8. Fidella FlowClick (hybrydowe, regulowane) - BABY - od 56 do 74/80, TOODLER - od 74 do 98/104
9. Fidella FlyClick (hybrydowe, regulowane) - jak wyżej
10. Storchenwiege (hybrydowe, regulowane) - od rozmiaru 56/62 do 86
Mam nadzieję, że już wiesz co zrobić, jeśli stoisz właśnie przed wyborem nosidełka dla swojego dziecka - mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć :)
Pozdrawiam ciepło, Paulina