Wiesz już, że chcesz nosić w chuście swoje maleństwo jednak nie wiesz zupełnie od czego zacząć?
Czy warto uczyć się wiązania w ciąży? Jaką chustę wybrać? Czy moje dziecko polubi chustę?
Jak sensownie zabrać się za chustonoszenie?
WYBÓR CHUSTY DO NOSZENIA
Jesteś w ciąży i chciałabyś przygotować się jak najlepiej zanim maleństwo się urodzi. Jedną z rzeczy, którą chcesz mieć ogarniętą jest chusta do noszenia. A zatem, jak ją wybrać w takiej sytuacji, skoro maluszka jeszcze nie ma na świecie?
No i tutaj, być może trochę Cię rozczaruje, jednak to z troski o to, żebyś nie kupiła tzw. kota w worku ;)
Chęć załatwienia wszystkich spraw przed porodem jest naturalnym, a co więcej bardzo dobrym pomysłem, niestety jest kilka takich rzeczy, z którymi na prawdę warto poczekać. Jedną z nich jest chusta do noszenia.
Co prawda długość chusty wybieramy zawsze do rodzica, a konkretnie do wzrostu i rozmiaru ubrań. Jednak rodzaj chusty - czyli splot, gramatura - tutaj bardzo duże znaczenie ma Twoje dziecko. Owszem, są chusty uniwersalne, które zawsze się sprawdzą - jak np. splot jodełkowy bądź serduszkowy. Jednak czasami maluszek rodzi się bardzo drobny i wtedy lepszym wyborem byłby np. splot skośno-krzyżowy.
Czas po porodzie mija błyskawicznie. Zdarza się, że zanim się orientujemy, maluch ma już 3-4 miesiące, a dodatkowo np. nabiera masy z prędkością światła. Wtedy również warto rozważyć np. bardziej zwarty żakard.
Zatem jeśli wybierzesz któryś z tych dwóch splotów, na pewno się on sprawdzi, jednak może się zdarzyć, że na dany moment i Wasze potrzeby można będzie wybrać lepiej :)
NAUKA WIĄZANIA
Temat ten mocno zazębia się z wyborem pierwszej chusty.
Jeśli zdecydujesz się na samodzielną naukę, po porodzie znając już wymiary maluszka, kiedy poczujecie się dobrze i będziecie gotowi - możecie na spokojnie zabrać się za wybór pierwszej chusty.
Tak jak wspomniałam pewniakiem chusty tkanej będą sploty serduszkowe lub jodełkowe. Są to chusty mięciutkie od nowości, a zatem w tym przypadku nie ma znaczenia czy będzie to chusta używana czy nowa bo każda będzie mięciutka i współpracująca.
CHUSTA ELASTYCZNA - jeśli planujesz samodzielną naukę i zaciekawiła Cię propozycja chusty elastycznej - powiedziałabym że jest to raczej opcją na wyjątkowe / specyficzne przypadki. W skrócie:
* kiedy bardzo obawiasz się chusty/wiązania
* kiedy chcesz najpierw zobaczyć jak to jest nosić - jako zapoznanie na pewno będzie prostsza i szybsza
* sprawdzi się raczej do max 5 kg, później już pozycja malucha niestety staje się coraz gorsza
Jeśli chcesz się dowiedzieć wiedzieć więcej i dokładniej o chuście elastycznej - zajrzyj tutaj :)
Jeśli jednak, zdecydujesz się na naukę z Doradcą Noszenia, napisz do wybranej przez siebie osoby już po porodzie i umów się na dogodny termin. W tym przypadku zupełnie nie musisz zajmować sobie głowy wyborem chusty ponieważ większość doradców o ile nie każdy, posiada własny zestaw chust, z którego będziecie korzystać w trakcie nauki. Tym sposobem, na spotkaniu sama przekonasz się jaką chustę wiąże się najlepiej, w której czujesz się pewnie i komfortowo.
W mojej opinii najlepszym momentem na naukę jest okolica 3-5 tygodnia życia noworodka.
Jest to czas, kiedy już się trochę poznaliście, Twoje ciało powoli dochodzi do siebie po porodzie i odzyskujesz siły, a maluszki, zwłaszcza te karmione piersią, są już w stanie odkleić się na moment co daje nam przestrzeń na naukę.
Zdarza się, że Mamy bardzo szybko dochodzą do siebie, czują się rewelacyjnie już po kilku dniach, jednak realnie ciało na regenerację potrzebuje więcej czasu i na prawdę warto poczekać. Nie mniej, jeśli bardzo chcesz jak najszybciej, upewnij się, że chęci pokrywają się z możliwościami ponieważ sama nauka to około 2h z lalkami, "gimnastyką" z chustą, większość jednak wykonuje się na stojąco.
nadal nie możesz się doczekać? - działaj :)
Szczegółowy opis, jak wygląda konsultacja z Doradcą Noszenia - znajdziesz TUTAJ